nové traktory

Měsíce s největším prodejem traktorů v roce 2017

Za celý loňský rok se prodalo celkem 3 167 nových traktorů. Měsíce s největším prodejem traktorů v roce 2017 byly březen, srpen a jednoznačně dominoval prosinec.

Větší výjimku v prodejnosti jednotlivých měsíců tvořil snad jen začátek roku. Jediný skutečně do oka bijící výkyv poté jeho úplný konec, tedy měsíc prosinec.

Prodejnost v jednotlivých měsících roku byla, až na výjimky, poměrně stálá a vyrovnaná

Na začátku roku se prodalo 156 traktorů v lednu (4,9%) a 144 v únoru (4,5%). To dalo dohromady něco přes 9% všech traktorů v tomto roce. Leden a únor také byly jediné měsíce, ve kterých se neprodalo 200 kusů. Tím se staly jasně nejslabšími měsíci tohoto roku.

Mezi březnem a listopadem byla dvoustovka pokořena vždy, nejméně se prodalo zářijových 211 traktorů. Naopak na 300 kusů žádný z těchto měsíců nedosáhl, nejblíže k tomu však měl červenec s 288 kusy. Mezi únorem a březnem přišel skok ze 144 na 272 kusů. Tento počet byl ve zbytku roku pokořen už jen dvakrát a březen se tak po dvou nejslabších měsících stal třetím nejsilnějším měsícem roce. V dubnu přišel menší pád na 227 traktorů. Dále už prodej každý měsíc mírně rostl až na červencových 288 kusů. Červenec tak byl loni druhý. V srpnu a v září prodejnost klesala až na již zmíněných 211 traktorů, v říjnu zase vzrostla na 237 kusů a v listopadu zůstala téměř stejná, prodalo se pouze o 4 traktory méně.

Prosinec se zcela vymkl

Zetor Major 80
Zetor Major 80

Můžeme tak říci, že prodejnost traktorů z pohledu celkového trhu byla mezi březnem a listopadem velmi stálá a vyrovnaná. Maximální změna v prodeji z měsíce na měsíc byla 45 kusů a také rozdíl mezi nejslabším a nejsilnějším z těchto měsíců byl pouze 77 traktorů, což není žádný rapidní rozdíl. Prosinec se ale úplně vymkl ze zajetých kolejí a z dílen vyjelo celkem 637 nových traktorů. Nejen, že to bylo více než 20 % všech traktorů z celého roku, dokonce prosinec překonal i celé první čtvrtletí. Největší vliv na toto číslo měl především Zetor, hlavně pak model Major, kterého se prodalo 53 kusů.

Předchozí příspěvek

Prodej traktorů v lednu 2018

Další příspěvěk

Nejpopulárnější traktory podle koňské síly v roce 2017

Autor

Tomáš Burian

Tomáš Burian

žádné komentáře

Přidat komentář

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *